21 Şubat 2017 Salı

Ölümlüler Ordusu


Cengiz Han'ın özel eğitimli ordusudur. Hayatlarını sadece tek bir savaş için geçiriyorlardı.  Süvari birlikleriydiler. At üzerinde kılıç ve mızrak kullanımı konusunda eğitiliyorlardı.

Düşmanları pusuya çekmek için aralarına dalarlar ve düşman cephesini yapabilecekleri en iyi şekilde yıpratırlardı. Sonra düşmanları birkaç dakika sonra bir ok cehennemine dönecek olan pusuya çekerlerdi. Düşman birliği, kaçtığını zannettiği bu birliği imha etmek için at sürerken birden okçular ortaya çıkar ve asıl kaybı verdirtirlerdi.

Ordunun ismi tam bu yaptığı iş sebebiyle konmuştu. Zira sahte kaçış yaptıkları sırada, artık neredeyse kesin olan ölüme doğru at koşturuyor olurlardı. Düşmanı çektikleri okçu pususundan nadiren kurtulurlardı. Kendi dostlarının okları bedenlerine saplanırdı. Zaten bu onların ilk ve son savaşları, hayatlarını adadıkları bir andı. Vatanları için yaşamışlardı ve burada öleceklerdi. Kurtulmak pek de önemli değildi. İsimleri de buradan geliyordu. Ölümlüler Ordusu.

Altta Mongol bizdeki adıyla Cengiz Han filminden bir kesit var. Güzel bir şekilde göstermişler. Fakat ilk izlediğimde ve sonrasında okçuların neden kendi askerlerini vurduğunu anlamamıştım. Ta ki bu bilgiyi öğrenene kadar. Bu sahne esnasında birliğin hikayesini anlatsalar daha güzel olurmuş. Her neyse konumuz film eleştirmenliği değil.

İyi seyirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Rastgele Başlıklar

randomposts
Flag Counter 22.03.2017'den beri tekil ziyaretçi sayısı